R0672-2 Myśli

Zmień język 

::R0672 : strona 2::

MYŚLI

ALEX D. M’RAE

Myśli mają potężną moc, zarówno w kierunku dobra, jak i zła, jeśli chodzi o nasz wpływ na bliźnich. Obrazowo mówiąc, powinniśmy zawsze myśleć w promieniach słońca. Myśli, których nie uważa się za złe ani nieprzyzwoite, mogą mimo wszystko mieć bardzo zgubne skutki. Myśli pełne niezadowolenia mogą przynieść temu, kto je pielęgnuje oraz jego bliźnim tyle samo nieszczęścia, co myśli rażąco nieczyste. Nie wiem, czy kiedykolwiek ustalono ponad wszelką wątpliwość, że niezadowolenie ukwasiło mleko w piwnicy, ale widziałem wiele rzeczy w domu zdecydowanie przez nie ukwaszonych. Zadowolenie zaś osładza i rozjaśnia wszystko wokół. Pogodne spojrzenie, radosny, czarujący uśmiech, miłujące słowo i miły gest – wszystko to można wywieść od myśli pełnych zadowolenia. Jeśli mamy okazję rozmawiać lub pisać do znajomego lub brata, nigdy nie powinniśmy zaczynać wyliczać naszych prób, potrzeb i nieszczęść, ani użalać się nad swoim losem bez potrzeby, lepiej od razu zepsuć mu nastrój. Wyliczajmy raczej łaski Boże i pomagajmy naszym przyjaciołom czynić to samo. Wtedy i my, i oni zostaną pobłogosławieni szczęściem, zadowoleniem i chwałą, przynoszącymi przez nasze dziękczynienie chwałę Dawcy wszelkiego dobra.

Ten okropny duchowy potwór, jakim jest pokusa, rzadko atakuje prawdziwie zadowolony umysł, gdyż jesteśmy „kuszeni, gdy pociągają nas nasze własne grzeszne pragnienia i ulegamy”.

Niezadowolenie może nawet mieć przykre myśli o Diable, jeśli nie ma on pod ręką jakiejś bardzo dobrej pokusy, gdy jest potrzebna.

Można by zapytać: czy możemy kontrolować swoje myśli i utrzymywać je na właściwych torach? Czy możemy zapobiec temu, by nie przychodziły nam do głowy złe myśli? A propos tego, moja matka mówiła mi: nie możesz przeszkodzić ptakom w lataniu nad twoją głową, ale nie musisz pozwalać im budować gniazda w twoich włosach”.

Paweł, który trzymał swe ciało w poddaństwie przy pomocy czystego i pełnego energii umysłu oraz przez ducha łaski, mówi o poddaniu każdej myśli w niewolę posłuszeństwa Chrystusowi. Możemy utrzymywać swój umysł w czystości i wolności przez ciągłe dostarczanie mu czystego pokarmu do rozmyślań. Tak jak worek napełniony pszenicą ma niewiele miejsca na plewy lub inne odpadki, tak umysł napełniony dobrymi rzeczami nie może przechowywać złych myśli.

Pan otoczył nas dobrymi rzeczami, wśród których możemy pracować, o których możemy czytać i rozmawiać, i którymi możemy zająć nasze myśli.

Dlatego „cokolwiek jest prawdziwego, uczciwego, sprawiedliwego, czystego, przyjemnego, cokolwiek chwalebnego, jeśli która cnota, jeśli która chwała, o tym rozmyślajcie” – Świt Poranka.

====================

— Październik 1884 r. —