R5143-374 Mądrość na ciężkie czasy

Zmień język 

::R5143 : strona 374::

Mądrość na ciężki czas

Wielu ludzi przejawia marnotrawstwo, nie uświadamiając sobie tego. Nie wiedzą, jak być oszczędni. Oszczędność jest mniej ważna dla bogatych niż dla biednych, a jednak to biedni zwykle nie wiedzą nic o prawdziwej oszczędności. Nie zawsze oznacza ona nabywanie tego, co jest najtańsze, nie jest to też skromne kupowanie różnych rzeczy w niewielkich ilościach. Przez wzgląd na okoliczności w niedalekiej przyszłości uważamy, że „słowo na czasie” będzie pomocne. Radzimy zaopatrzyć się w solidny zapas paliwa, gdyż zawieruchy i wypadki mogą przerwać dostawy, nie mówiąc już o strajkach.

Nasze szczególne przesłanie dotyczy żywności. Doradzamy solidny zapas podstawowych dóbr, który nie pochłonie dużych sum pieniędzy – ryżu, fasoli, grochu, płatków owsianych, ziemniaków, soli, cukru. To, co wymieniliśmy, to podstawowe produkty. Kupione w sensownych ilościach, będą najtańsze, a równocześnie są to najzdrowsze rzeczy. Ryż i ziemniaki są bogate w skrobię, natomiast fasola i groch obfitują w białka i znakomicie zastępują mięso w podtrzymywaniu funkcji ludzkiego ustroju.

Mięso w umiarkowanych ilościach jest zdrowe i pożądane, ale nie jest konieczne, gdy spożywa się dużo fasoli i grochu. Wprawdzie sprzedaje się porcje taniej wołowiny, ale zwykle zarzuca się jej, że jest żylasta. Chcemy podać naszym czytelnikom przepis, który pozwoli im zawsze uzyskać miękkie mięso, nawet jeśli kupią najtańsze i najbardziej żylaste.

Przepis ów polega na użyciu do przygotowania mięsa małej ilości najlepszego octu winogronowego. Ułóżcie mały kawałek twardego mięsa ciasno w garnku i wlejcie tylko tyle wody, żeby go przykryć. Zwróćcie uwagę na ilość wody i dodajcie dwie łyżeczki octu na miarkę wody – łyżkę na ćwierć litra i odpowiednio według tej proporcji na większą ilość. Pozostawcie mięso w occie z wodą przez noc. Rano ugotujcie mięso w dowolny sposób, a będzie ono miękkie. W podobny sposób uzyskacie miękkość dowolnego drobiu. Jeśli ocet nie jest dość dobry i intensywny, trzeba wziąć go więcej. Smażąc stek, wlejcie na patelnię łyżeczkę octu, a stek będzie smakowity i miękki. Odtąd czytelnicy STRAŻNICY nigdy już nie będą jeść twardego mięsa.

====================

— 1 grudnia 1912 —