R5669-125

Zmień język

::R5691 : strona 146::

OGŁOSZENIA PUBLIKOWANE PRZEZ
WATCH TOWER BIBLE AND TRACT SOCIETY
CHARLES T. RUSSELL, PRESIDENT
„BROOKLYN TABERNACLE”, 13-17 HICKS ST.,
BROOKLYN, N.Y., U.S.A.

Przedstawicielstwa zagraniczne: Oddział brytyjski: LONDON TABERNACLE, Lancaster Gate, Londyn. Oddział zachodnioniemiecki: Unterdorner Str., 76, Barmen. Oddział australijski: Flinders Building, Flinders St., Melbourne. W każdej sprawie prosimy o kontakt z TOWARZYSTWEM.

—————

CENA ROCZNEJ PRENUMERATY – $1,00 (4s). PŁATNE Z GÓRY.
PIENIĄDZE NALEŻY PRZESYŁAĆ PRZEKAZEM BŁYSKAWICZNYM, CZEKIEM BANKOWYM, PRZEKAZEM POCZTOWYM LUB POLECONYM.
Z ZAGRANICY TYLKO POPRZEZ ZAGRANICZNE PRZEKAZY PIENIĘŻNE.

—————

Warunki dla ubogich Pańskich są następujące: Wszyscy Badacze Biblii, którzy z powodu podeszłego wieku lub innej dolegliwości czy przeciwności losu nie będą w stanie zapłacić za to Czasopismo, otrzymają je bezpłatnie, jeśli co roku w maju przyślą kartkę pocztową z opisem swojej sytuację i poproszą o kontynuację prenumeraty. Nie tylko pragniemy, ale wręcz nalegamy, aby wszyscy tacy stale znajdowali się na naszej liście i mieli dostęp do WYKŁADÓW itp.

—————

RÓWNIEŻ WYDANIA W JĘZYKU FRANCUSKIM, NIEMIECKIM, SZWEDZKIM I DUŃSKIM.
EGZEMPLARZE OKAZOWE BEZPŁATNE.

—————

NADAWANE JAKO PRZESYŁKI DRUGIEJ KLASY W URZĘDZIE POCZTOWYM W BROOKLYNIE, NOWY JORK.
NADAWANE JAKO PRZESYŁKI DRUGIEJ KLASY W URZĘDZIE POCZTOWYM W OTTAWIE, KANADA.

————

NIEWIELKIE ZGROMADZENIA KONWENCYJNE

(Ciąg dalszy wydania z 15 kwietnia)

Zgodnie z naszą sugestią przyjaciele w różnych miejscach, w których Brat Russell będzie przemawiał do publiczności, organizują niewielkie, niepubliczne, lokalne Konwencje. Nawiasem mówiąc, uważamy, że często należą one do najkorzystniejszych. Radzimy, aby one nie były upubliczniane – aby publiczność nie była na nie zapraszana, chyba że naprawdę są to wyjątkowi przyjaciele tych, którzy będą na nich obecni, zwłaszcza jeśli są to osoby poświęcone. Z kolejnych miejsc, w których zamierza się zorganizować takie zgromadzenia, przesłano nam szczegółowe informacje, które podajemy poniżej.

Informacje dotyczące zakwaterowania i wyżywienia w przystępnych cenach itp. należy uzyskać od Sekretarzy Zborów:

RIVERSIDE, Kalifornia, 26 maja – jeden dzień.
Sekretarz C.H. Meadors, 156 E. Prospect Ave.

PORTLAND, Oregon, 10 czerwca (3 dni), pozostałe dni nie zostały ustalone.
Sekretarz C.W. Field, 778 Sherrett Ave.

TACOMA, Waszyngton, 13 czerwca.
Sekretarz A.H. Heath, 3716 N. Proctor St.

BUTTE, Montana, 17 czerwca – jeden dzień.
Sekretarz J.A. Blomquist, 1011-1/2 Nevada Ave.

CHEYENNE, Wyoming, 19-20 czerwca.
Sekretarz Mrs. W. E. Haller, 312 E. 16th St.

DENVER, Kolorado, 20 czerwca (3 dni), pozostałe dni nie zostały ustalone.
Sekretarz Albert L. Fanders, 3956 Kalamath St.

OMAHA, Nebraska, 22-24 czerwca.
Sekretarz A.W. Riemer, 1503 Prospect St., Florence, Neb.

SOUTH BEND, Indiana, 25-27 czerwca.
Sekretarz Bertha L. Vincent, 419 Cushing St.

INDIANAPOLIS, Indiana, 25-27 czerwca.
Sekretarz C.A. Wise, 1120 W. 30th St.

—————

ARTYKUŁ W JĘZYKU SZWEDZKIM OBJAWIAJĄCY PEWNĄ ZMOWĘ

Szwedzkich przyjaciół prosimy o zwrócenie uwagi na to, że mamy teraz w magazynie Bible Students Monthly nr 68 w języku szwedzkim, do wykorzystania wszędzie tam, gdzie szwedzcy duchowni oczerniają Prawdę. Podajcie ilość, którą możecie wykorzystać, aby nie był zmarnowany, ponieważ jest bezpłatny.

::R5691 : strona 146::

LEPSZE ZDROWIE – DŁUŻSZE ŻYCIE

Chociaż to prawda, że poświęcony lud Pański powinien z radością oczekiwać swojej „przemiany” w chwili śmierci, to jednak jest całkiem właściwe, aby tak długo, jak żyje, utrzymywał swoje ciała w dość dobrym stanie, tak aby jego służba dla Pana, Braci, ich rodzin i wszystkich ludzi była tak owocna, jak to tylko możliwe. Są to wystarczające powody, dla których publikujemy poniższe rady. Dodatkowo jednak lud Boży jest zainteresowany dobrem świata i wszystkim, co pomoże ludzkości. Szczególnie oczekujemy prostej, pomocnej wiedzy o tym, jak żyć, ponieważ wierzymy, że jesteśmy już czterdzieści lat w wielkim okresie Tysiąclecia i że światło na każdy temat jest odpowiednio udzielane.

* * *

Lekarze od dawna zauważyli, że wiele dolegliwości jest spowodowanych chorobą jelit. Aby temu zaradzić, wiele osób używa lewatywy, czasami nazywanej kąpielą wewnętrzną. Niektórym to pomaga, ale jest uciążliwe, jedynie łagodzi dolegliwości i najwyraźniej nie jest zgodne z prawami natury. Prawidłowe odżywianie powinno utrzymywać organizm w należytym stanie.

Dopiero niedawno odkryto, że istnieją zdrowe i szkodliwe bakterie. Na przykład stwierdzono, że wyjątkowy smak najwyższej jakości masła jest wynikiem obecności pewnego gatunku bakterii, który jest teraz hodowany i dostępny na rynku. Z drugiej strony, to, co sprawia, że inne masło jełczeje, spowodowane jest szkodliwym rodzajem bakterii, nie tylko nieprzyjemnym w smaku, ale także szkodliwym dla organizmu. Podobnie, w wydzielinach jamy ustnej, gardła i przewodu pokarmowego żyją bakterie – niektóre dobre, zdrowe, inne szkodliwe.

Stwierdzono, że istnieje pewien rodzaj bakterii, związany z rozkładem, który jest bardzo szkodliwy. To dlatego spożywanie zepsutej żywności sprzyja chorobom, szczególnie u osób o obniżonej odporności. Odkryto, że ta bakteria zakaża jelita, wytwarza gazy lub wzdęcia i utrudnia dostarczenie ze zjedzonego pokarmu właściwych wartości i siły. Ta bakteria wytwarzająca gazy jest czasami związana z zaparciami, a czasami z biegunką. W każdym przypadku jest to niepożądane. Znaleziono sposób na złagodzenie tej dolegliwości – pożyteczne bakterie, które niszczą i zastępują te bakterie, które powodują gnicie, dzięki czemu jelita stają się czyste i zdrowe, a także sprzyjają trawieniu i ogólnemu zdrowiu.

Ta nowa bakteria w ostatnich latach zwróciła uwagę świata, który zauważył, że mieszkańcy Bułgarii są wyjątkowo zdrowi i długowieczni. Poszukiwano i znaleziono przyczynę ich dobrego stanu zdrowia. Otóż Bułgarzy nie tylko jedzą proste potrawy, ale dodatkowo spożywają dużo kwaśnego mleka, które zawiera dobroczynne bakterie. Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, że chociaż każde sfermentowane pożywienie jest szkodliwe, to dobrze sfermentowane mleko jest bardzo zdrowe.

Zsiadłe mleko jest produkowane pod różnymi nazwami; na przykład Bulgarzoon, Lactobacilline, Fermilac i inne przetwory. Te produkty są sprzedawane w tabletkach i w płynie. Wlewane zgodnie z instrukcją do słodkiego mleka, rozmnażają się i wytwarzają coś, co przypomina maślankę, ale jest znacznie lepsze niż zwykła maślanka. Jedyną trudnością, związaną z tymi tabletkami jest ich koszt. Poniżej podajemy wskazówki, dzięki którym każdy czytelnik może rozpocząć własną hodowlę tej przydatnej bakterii, Bacillus Lactine, używając do tego tylko jednej z zakupionych tabletek.

Regularne picie tego mleka należy powtarzać co najmniej raz dziennie, a najlepiej trzy razy, aż jelita zostaną dokładnie oczyszczone, a kultura Bacillus Lactine dobrze zadomowi się w organizmie. Jest to szczególna cecha tej Bacillus Lactine, która przechodzi przez żołądek do jelit, nie ulegając strawieniu. W bardzo przewlekłych przypadkach zaleca się stosowanie zsiadłego mleka jako lewatywy lub płukanki wewnętrznej po regularnej lewatywie wodnej lub wstrzyknięciu.

(Ciąg dalszy w 2 kolumnie, strona 159)

::R5689 : strona 159::

(Ciąg dalszy ze strony 146)

Wskazówki dotyczące rozpoczęcia hodowli Bacillus Lactine

Rozgnieć jedną tabletkę dowolnego preparatu i wymieszaj w jednym litrze dobrego, słodkiego mleka, które zostało podgrzane do temperatury ciała. Przykryj i odstaw w ciepłym miejscu, aż się zsiądzie. Będzie to wymagało około dwudziestu czterech godzin zimą, mniej latem, chyba że będzie trzymane w chłodnym miejscu. Następnie wstrząśnij, ubijaj lub mieszaj przez kilka minut i postaw słoik w chłodnym miejscu. Zawartość będzie gotowa do użycia natychmiast po wstrząśnięciu, ale jest lepsza, gdy chwilę postoi. Wstrząsaj lub mieszaj tak często, jak potrzeba, aby była zupełnie płynna.

Po upewnieniu się, że maślanka jest tak dobra, jak można to uzyskać za pomocą tabletek, należy zaprzestać ich stosowania i zastąpić je połową łyżeczki maślanki na każdy litr mleka i postępować w ten sam sposób. Jeśli maślanka – z powodu przegrzania mleka lub z jakiegokolwiek innego powodu – ulegnie zepsuciu lub stanie się niesmaczna, konieczne będzie przeprowadzenie tego samego procesu, co na początku, przy użyciu świeżej tabletki. Przy regularnym, prawidłowym stosowaniu, nigdy nie będzie powodu do ponownego użycia tabletki. „Sposób stosowania”, zazwyczaj – a może nawet zawsze – stwierdza, że do przygotowania maślanki nie można używać mleka pasteryzowanego. Sześciomiesięczne codzienne doświadczenie potwierdziło, że jest to niewłaściwy sposób.

LEK NA GRYPĘ I TYFUS

Jednym z najprostszych znanych nam środków na grypę i tyfus, zwłaszcza we wczesnych etapach, jest wsypanie trochę zmielonego pieprzu cayenne do małej butelki mleka, dokładne wymieszanie i wypicie. Należy to robić dwa razy dziennie, przez około trzy dni.

::R5691 : strona 159::

NOWY LEK NA ZAPALENIE PŁUC

Doktor Park w czasopiśmie Medical Record Journal informuje, że odkrył nowy lek na zapalenie płuc, który wydaje się skuteczny. Oto krótkie streszczenie, które opublikował dla lekarzy:

„W 2 uncjach (ok. 60 ml – przyp. tłum) czystej wody destylowanej rozpuściłem 15 ziaren salicylanu sodu i rozpuszczalnego fosforanu żelaza. Ten roztwór jest wyjaławiany za pomocą podgrzewania, a po schłodzeniu dodaje się 15 kropli nasyconej mieszaniny wapnia i kreozotu (ta substancja obecnie uznana jest za szkodliwą i została wycofana z użycia – przyp. tłum.), następnie całość przepuszcza się przez mały laboratoryjny filtr porcelanowy. Zastrzyki są wykonywane podskórnie, za pomocą całkowicie szklanej strzykawki, przy użyciu igły o rozmiarze 27, do jednej z dużych żył przedramienia. Oczywiście należy zachować szczególną ostrożność, aby upewnić się, że igła znajduje się w żyle. Jeśli igła zostanie wkłuta prawidłowo, nie będzie odczuwalny żaden ból. Jeśli ból jest odczuwalny, oznacza to, że igła weszła w mięsień, a iniekcję należy natychmiast przerwać i wykonać nową próbę. Może wystąpić chwilowe zaczerwienienie twarzy, a czasami chwilowe nudności. Dawka waha się od 2 do 5 cm³, w zależności od okoliczności. Iniekcję należy wykonywać bardzo powoli”.*

*Obecnie ten przepis nie jest stosowany przez farmaceutów i lekarzy – przyp. tłum.

====================

— 15 maja 1915 r. —